آشنایی با انواع مختلف پورت‌ شبکه

نوشته شده توسط  admin2 بازدید 29 بار 17 مهر 1398
انواع پورت‌ها (port)

پورت‌های TCP و UDP به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مطمئن ‌شوند داده‌ها به شکل درستی میان پردازه‌های مختلفی که درون یک کامپیوتر اجرا شده‌اند برای پردازه‌ ارسال می‌شوند. اگر آدرس‌دهی یک شبکه را با فرآیند آدرس‌دهی یک سیستم که بر پایه اداره پست کار می‌کند، مقایسه کنید، آن‌گاه متوجه خواهید شد که آدرس آی‌پی میزبان نقش آدرس یک ساختمان را داشته و درگاه شبیه به شماره آپارتمانی است که درون یک ساختمان قرار دارد. یک سوکت شامل هر دو گروه آدرس آی‌پی میزبان و درگاه TCP یا UDP یک پردازه است که با یک علامت جداکننده این دو مقدار از یکدیگر جدا شده‌اند. به‌طور مثال، درگاه استاندارد برای سرویس تل‌نت برابر با TCP 23 است. اگر یک میزبان یک آدرس آی‌پی به شماره 10.43.3.87 داشته باشد، آدرس سوکتی که تل‌نت را روی میزبان اجرا می‌کند به شرح زیر است:

10.43.3.87:23

زمانی که یک میزبان درخواست برقراری ارتباط روی پورت 23 در پروتکل TCP را دریافت می‌کند، یک نشست (session) برای آن ارتباط باز کرده و در ادامه یک کانال ارتباطی با سرویس تل‌نت به وجود می‌آورد. در این لحظه، گفته می‌شود که سوکت باز شده است. زمانی که نشست TCP تکمیل شد، سوکت بسته می‌شود. شما می‌توانید به سوکت از دید یک مدار مجازی که میان یک کامپیوتر و کلاینت کشیده شده است نگاه کنید. شماره پورت‌ها در محدوده 0 تا 65535 قرار داشته که سازمان آیانا آن‌ها را به سه گروه زیر طبقه‌‌بندی کرده است:

پورت‌های شناخته شده:

این پورت‌ها در محدوده 0 تا 1023 قرار دارند و از سوی آیانا برای برنامه‌ها و ابزارهای کاربردی شناخته شده همچون تل‌نت، FTP و HTTP تخصیص داده شده است. جدول انتهای مقاله فهرستی از شناخته شده‌ترین پورت‌های استفاده شده از سوی TCP و/یا UDP را نشان می‌دهد.

پورت‌های ثبت شده:

این پورت‌ها در محدوده 1024 تا 4915 قرار دارند و می‌توانند به صورت موقت به پردازه‌های غیراستاندارد تخصیص داده شوند تا سطح امنیت افزایش پیدا کند. فرآیند تخصیص پورت‌های به ثبت رسیده باید زیر نظر آیانا انجام شود.

پورت‌های خصوصی و پویا:

در محدوده 49152 تا 65535 قرار داشته و بدون محدودیت استفاده می‌شوند.

پورت پویا:

مقداری است که به کلاینت یا سرور تخصیص داده می‌شود. به‌طور مثال اگر یک برنامه کلاینت دارای چند سوکت بازی باشد که روی سرورهای چندگانه قرار دارند، کلاینت می‌تواند از یک پورت  (port) پویای متفاوت برای هر سوکت استفاده کند.

پورت خصوصی:

مقداری است که از سوی مدیر شبکه تخصیص داده شده و متفاوت از شماره پورت شناخته شده برای یک سرویس است. به‌طور مثال، مدیر ممکن است یک شماره پورت خصوصی که متفاوت از پورت 80 استاندارد وب‌سرور روی اینترنت است را به برخی از کارکنان تخصیص دهد تا یک سایت را پیش از آن‌که به شکل عمومی روی اینترنت منتشر شود آزمایش کنند. برای رسیدن به وب‌سرور، آزمایش‌کننده باید شماره پورت خصوصی را همراه با شماره وب‌سرور در مرورگر خود وارد کند.

نکته: برای امتحان نتورک‌پلاس باید شماره پورت‌های شناخته شده‌ای که در جدول زیر مشاهده می‌کنید را حفظ کنید.
 
پورت های TCP و UDP شناخته شده
 
پورت نام پردازه پروتکل استفاده شده کاربرد
20 FTP-DATA TCP ‌انتقال فایل- کنترل (یک سرور اف‌تی‌پی که به پورت 21 گوش داده و داده‌ها را روی پورت 20 ارسال/دریافت می‌کند.
21 FTP TCP یک ارتباط امن میان کامپیوترها
22 SSH TCP رمزگذاری انتقال فایل‌ها با SSH
23 TELNET TCP کنترل رمزگذاری نشده کامپیوتر راه دور
25 SMTP TCP پیام‌های ایمیل خروجی
53 DNS TCP و UDP نام تفکیک شده
67 DHCP UDP توزیع آدرس‌های آی‌پی روی یک شبکه- پیام‌هایی از کلاینت به سرور
68 DHCP UDP توزیع آدرس‌های آی‌پی روی یک شبکه- پیام‌هایی از سرور به کلاینت
69 TFTP UDP انتقال ساده ایل
80 HTTP TCP و UDP درخواست‌های میان وب‌سرور و کلاینت‌وب
110 POP3 TCP پیام‌های ایمیل وارد شونده (پیام‌های دانلود شده)
123 NTP UDP همگام‌سازی زمان شبکه
143 IMAP4 TCP پیام‌های ایمیل وارد شونده (پیام‌های ذخیره شده روی سرور)
161 SNMP TCP و UDP مدیریت دستگاه‌های شبکه
389 LDAP TCP و UDP دسترسی به پوشه‌های مبتنی بر شبکه
443 HTTPS TCP پیاده‌سازی ایمن HTTP
445 SMB TCP به اشتراک‌گذاری فایل در شبکه
636 LDAPS TCP و UDP دسترسی ایمن به پوشه‌های مبتنی بر شبکه
3389 RDP TCP ساخت ارتباطاتی برای نشست‌های چند رسانه‌ای
5060 SIP UDP ساخت یک ارتباط غیررمزگذاری شده برای نشست چندرسانه‌ای
5061 SIP UDP ساخت ارتباطات رمزگذاری شده برای نشست چندرسانه‌ای


نویسنده: حمیدرضا تائبی- شبکه

نظرات کاربران

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید